top of page
tomekhencpraca

Jakie problemy mogą Cię spotkać w pracy kierownika kolonii?


poradnik dla kierownika kolonii

Cześć! Dziś poruszymy bardzo ważny temat, jakim są problemy w pracy kierownika kolonii. Damy Ci kilka porad jak sobie z nimi radzić


Każda praca ma swoje dobre i nie najlepsze strony. Jest to zupełnie powszechne zjawisko. Jeśli jednak nauczymy się im zapobiegać, rozpoznawać i właściwie rozwiązywać, możemy znacznie zwiększyć komfort i jakość naszej pracy. Skuteczność naszych rozwiązań zależy również od naszego doświadczenia jako kierowników kolonii. Niemniej jednak w tym artykule chcielibyśmy przedstawić kilka porad, które mogą pomóc w zrównoważeniu wyzwań związanych z pracą kierownika kolonii.



Jakie trudności mogą Ci się przytrafić w pracy jako kierownik kolonii?

Po pierwsze, należy pamiętać, że częścią pracy kierownika wypoczynku jest koordynowanie pracy wychowawców i opiekunów obozu. Dlatego konieczne jest ścisłe monitorowanie wyników ich pracy.


Analizując problemy wychowawcze należy wziąć pod uwagę napięcie dzieci. Zarówno dzieci aktywne, jak i bierne stanowią wyzwanie dla wychowawców, a także niepokój dla kierowników. Dzieci aktywne mogą zakłócać pracę grupy swoim impulsywnym zachowaniem, natomiast dzieci pasywne mogą utrudniać skupienie się na konkretnym zadaniu. Dzieci, które nie wychodzą z inicjatywą, mogą być opuszczane przez bardziej aktywnych rówieśników i stawiane w pozycji obserwatorów, co prowadzi do bardziej pasywnych zachowań.


W niektórych przypadkach przyczyna trudności wychowawczych może leżeć po stronie samych wychowawców, co widać w powtarzaniu się pewnych trudności pod kierunkiem tego samego wychowawcy. Cechy psychologiczne wychowawcy wpływają na powstawanie konfliktów, gdy wychowawca jest zbyt słaby lub zbyt silny w stosunku do zachowania dziecka w danej sytuacji. Jeszcze gorzej jest, gdy wychowawcy reagują niekonsekwentnie na problemy wychowawcze i nierówno traktują dzieci w podobnych sytuacjach. Takie zachowania wychowawców mogą doprowadzić do tego, że dzieci będą się mylić z ustalonymi normami i nie szanować opinii wychowawcy. Kierownicy kolonii powinni wychwytywać i interweniować w przypadku takich niekonsekwencji kadry.



Jak postępować, gdy takie sytuacje wystąpią?

Należy pamiętać, że zawsze lepsze efekty ma profilaktyka pozytywna niż negatywna Zbyt wiele zakazów lub groźba sankcji za ich nieprzestrzeganie może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, zwłaszcza wśród młodzieży. Młodzi ludzie mają tendencję do łamania ustalonych zasad, aby pokazać, że są niezależni i niełatwo ich kontrolować. Dlatego ważne jest, aby motywować ich w pozytywny sposób, na przykład poprzez nagradzanie dobrego zachowania.


Ważne jest, aby wiele rzeczy uznać za oczywiste: Nie należy się dziwić, jeśli chłopcy i dziewczęta w wieku 13-14 lat zaczną się sobą interesować. Zamiast sztucznie wyolbrzymiać problem, należy stworzyć warunki niezbędne do tego, by tego rodzaju kontakty mogły się kulturowo ukształtować. Poczucie humoru powinno umożliwić im odpowiednie reagowanie na sytuację wychowawczą. Młodym ludziom należy również przekazywać rzetelne informacje na temat rozwoju człowieka i spraw seksualnych.



Zapisz się na kurs kierownika kolonii i poznaj więcej szczegółów radzenia sobie w różnych konkretnych sytuacjach awaryjnych.





2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page